معرفی گیرنده GNSS هوشمند STONEX S5

معرفی  گیرنده GNSS هوشمند STONEX S5

برای بیش از 30 سال، استفاده از GPS محدود به کارهای نقشه برداری درجه 1 و نیز تعداد محدودی مهندس فوق حرفه ای بود که البته حاضر به پرداخت مبالغ گزاف برای یک مجموعه Base+Rover بودند تا در یک روز بتوانند تعداد بسیار محدودی خط مبنای دقیق (baseline) را اندازه گیری نمایند.

امروزه استفاده از GPS برای میلیون ها تن از مردم جهان به امری عادی مبدل گشته که از GPS در ابزارهایی مانند سیستم های هدایت اتومبیل ها، گوشی های هوشمند و سایر تجهیزات دارای GPS استفاده می نمایند.

به لطف گستردگی پوشش فناوری GPS، به کارگیری تعیین موقعیت ماهواره ای، حتی برای کاربری های حرفه ای نیز امری عادی محسوب شد. مانند : جمع آوری داده های GIS، جنگل داری، کشاورزی و ... اما به سرعت هر کاربر حرفه ای نیز تشخیص داد که به جز موارد معدود، دقت GPS داخلی موجود در تجهیزات شخص مصرف کننده برای کاربردهای غیر حرفه ای کافی بوده و برای ردیابی مسیر، کوهنوردی و سایر فعالیت های تفریحی مناسب است.

از طرف دیگر، به کارگیری یک سیستم GNSS نقشه برداری، هم از جهت عملی و هم از نظر اقتصادی یک راهکار محسوب نمی شود. چرا که کاربر را وادار به استفاده از تجهیزات سنگین مانند دستگاه های GNSS، ژالن های مخصوص، کنترلر و ... می کند.

امروزه به لطف معرفی گیرنده GNSS کوچک و جمع و جور، هوشمند، محکم و همچنین ارزان قیمت استونکس S5 که می تواند به تقریبا هر دستگاه دارای بلوتوث یا Wi-Fi متصل شود، دقت تعیین موقعیت با GPS تنها با افزودن این گیرنده به دستگاه های دارای سیستم عامل آندروید، ویندوز، ویندوز mobile یا iOS، از چند متر به زیر متر و حتی بهتر افزایش پیدا می کند.

چرا STONEX S5 یک راهکار هوشمند و ایده آل می باشد؟

زیرا کاربر مجبور به فراگیری کار با تجهیزات و یا نرم افزارهای متفاوت نیست. او با سیستم آشنا بوده و به کار با آن ادامه خواهد داد، البته در محیطی دقیق تر.

ارتباطات هوشمند و رابط کاربری بر اساس وب (Web UI)

استونکس S5 از جدیدترین فناوری های ارتباطی بهره مند است. به ویژه امکان برقراری ارتباط به وسیله رابط کاربری وب که یک ارتباط سریع، ایمن و کاربردی می باشد و همچنین به سیستم عامل دستکاه کنترلر نیز وابستگی نخواهد داشت.به علاوه با به کارگیری نرم افزار  GNSS Server که با فرمت APK و ویژه دستگاه های آندروید می باشد، می توان به راحتی خروجی تصحیحات و همچنین پیکربندی داده ها را تنظیم نمود.

دقت مقیاس پذیر گیرنده STONEX S5

شاید باور آن دشوار باشد، ولی با یک گیرنده GNSS تک فرکانسه می توان از دقت چند متر به دقت های زیر متر و حتی سانتیمتر دست یافت. این کار شبیه به یک معجزه بوده و البته تنها از پس گیرنده S5 برخواهد آمد !

تنها با به کارگیری STONEX S5 که دارای 372 کانال جهت ردگیری (tracking)  ماهواره های GNSS است، حتی هنگامی که اتصال به شبکه GPS یا همان CORS در کار نباشد، به دقت های زیر متر خواهید رسید. چنان چه دقت زیر متر مورد نظر شما نبوده و شبکه GPS در دسترس باشد، گیرنده S5 تصحیحات را از طریق مودم WCDMA داخلی خود دریافت می کند، بدون این که نیازی به مقوله پس پردازش ایجاد شود.

دارا بودن دقت دهم متر در صورت عدم وجود شبکه CORS

حتی اگر شبکه CORS هم موجود نباشد و در عین حال دقت بالا مورد نیاز باشد، می توان از STONEX S5 در برداشت های به روش استاتیک و کینماتیک (Stop & Go) بهره برده و داده های حاصل را با نرم افزار STONEX GIS Processor پس پردازش نمود. با به کارگیری نرم افزار Stonex Cube، عملیات Stop & Go برای کاربران آماتور و غیر حرفه ای نیز به راحتی انجام پذیر است.

استونکس S5 برای شبکه محلی GPS

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد STONEX S5، برد بلند Bluetooth و Wi-Fi آن می باشد که به ترتیب برابر 50 متر و 100 متر برد هستند. با این حساب، از استونکس S5 می توان در شبکه محلی استفاده نمود. به این صورت که داده ها را از یک شبکه GPS دریافت کرده و داده های تصحیح شده را در منطقه ای به وسعت 35000 متر مربع منتشر می کند. این برد، اغلب برای یک سایت ساختمانی یا یک منظقه شهری که عملیات جمع آوری داده های GIS در جریان است، کافی می باشد.

STONEX S5 حذف کننده موانع

با توضیحات گفته شده نتیجه گیری را می توان واضح انجام داد : گیرنده جدید استونکس S5 در واقع پلی میان دستگاه های GPS مصرفی با دقت پایین و گیرنده های GPS با دقت بالای نقشه برداری خواهد بود که دقت تعیین موقعیت مناسب و انعطاف پذیری را برای دستگاه های مصرفی به همراه خواهد داشت. کاربر، نیازی به تغییر دادن روش کار خود نداشته و علاوه بر آن، STONEX S5 می تواند خود را با جدیدترین دستگاه ها نیز مطابقت دهد.

در تصویر زیر مقایسه ای را میان داده های برداشتی گیرنده GNSS دقیق و بسیار پیشرفته STONEX S10 با روش RTK و همچنین داده های برداشتی توسط گیرنده هوشمند و جمع و جور STONEX S5 مشاهده می کنید . نمودار، خود گواهی بر کارایی و پیشرفته بودن و همچنین منحصر به فرد بودن گیرنده S5 خواهد بود! (برای مشاهده تصویر با کیفیت، بر روی آن کلیک کنید)

STONEX S5 RTK GPS GNSS

برخی از ویژگی های برجسته گیرنده GNSS هوشمند، مقاوم و پیشرفته STONEX S5 به شرح زیر هستند :

- پشتیبانی از سیستم های عامل ویندوز، آندروید و iOS

- بالا بردن دقت تعیین موقعیت

اتصال Bluetooth  و Wi-Fi

- مودم داخلی GPRS/3G/WCDMA

- دارا بودن 372 کانال برای ردگیری ماهواره ها

- دقت انعطاف پذیر و متناسب با نوع کار

- درگاه آنتن خارجی GNSS

- رابط کاربری Web UI

- محکم و جمع و جور

- دنیایی از راهکارهای گوناگون جهت کاربردهای متنوع

- نرم افزار آندروید اختصاصی جهت اتصال سریع به دستگاه های آندروید